Kulttuuriportti on uusi osallistava ja rento kulttuuritapahtuma Järvenpäässä, joka järjestetään Emalikukan sisäpihalla lauantaina 24.5. klo 12–18. Haemme mukaan myyjiä ja workshopin pitäjiä ja olemme myös avoimia muille ideoille.
Pääroolissa tapahtumassa on näyttävä yhteisötaideteos, joka rakennetaan kierrätetyistä materiaaleista sisääntuloporttiin yhdessä tapahtuman kävijöiden kanssa. Taideteoksen rakentamiseen osallistuminen on ilmaista. Tapahtuman järjestää Emalikukan Elävöittäjät ry ja taiteellisena johtajana toimii tänä vuonna Kaisu Vaihevuori.
Tunnelmalliselta sisäpihalta löytyy erilaisia workshop-pisteitä, paikallisia yrittäjiä myymässä tuotteitaan, syötävää ja juotavaa ja DJ soittamassa musiikkia.
Tapahtumassa noudatamme turvallisen tilan periaatteita ja pyrimme toimimaan mahdollisimman ekologisesti kestävällä tavalla ja kiertotaloutta tukien.
Haluaisitko olla yksi workshopin pitäjistä, myyjistä tai ohjelmantuottajista Kulttuuriportissa?
Hae mukaan uuteen tapahtumaamme, jonka toivomme tulevan vuosittaiseksi tapahtumaksi, portiksi Järvenpään tapahtumarikkaaseen kesään. Hae mukaan täältä!
Tapahtumaa tukee muun muassa Järvenpään kaupunki ja Sykettä ja Sinfoniaa ry.
Lisäksi mukana jo muutama paikallinen yhteistyökumppani, ainakin K-Supermarket Pajala, Lammaskallion Audio, Mustaamo Tattoo, Shed Bar, Taigahuone, TarinaStudio ja Vaatepuu ja toivottavasti saamme vielä paljon Järvenpääläisiä yrityksiä mukaan!
Lisätietoa tapahtumasta:
Kaisu Vaihevuori (pj), puh. 044 037 6022, emalikukanelavoittajat@gmail.com
